کربوهیدرات

فواید مصرف کربوهیدرات پس از تمرینات بدنسازی

بسیاری از افراد پس از پایان تمرین خود میزان مشخصی کربوهیدرات زود جذب مصرف می کنند. اما آیا واقعا به مصرف کربوهیدرات پس از اتمام تمرین خود نیاز دارید؟

دکتر جیم استوپانی می گوید: “باید اعتراف کنم که دوست دارم پس از پایان تمرین خود شکلات بخورم. اگر هر یک از برنامه های تغذیه من را دنبال کرده باشید می دانید که من همیشه پس از اتمام تمرین خود کربوهیدراتی که ارزش غذایی و سرعت جذب زیادی دارند مصرف می کنم.

اگر فازهای کم کربوهیدرات برنامه های تغذیه من را کنار بگذارید، متوجه خواهید شد که بیشتر برنامه های تغذیه من شامل مصرف کربوهیدرات پس از تمرین به همراه مکمل هایی مانند پروتئین، کراتین، بتا آلانین، کارنتین و بتایِن هستند. به همین دلیل است که پس از تمرین پاستیل می خورم.

اخیرا سوال های بسیاری در مورد اهمیت مصرف کربوهیدرات پس از تمرین پرسیده می شود و بسیاری از بدنسازان درک درستی از چگونگی مصرف کربوهیدرات برای افزایش رشد و ریکاوری ندارند. بسیاری دیگر نیز همیشه دلهره تبدیل شدن کربوهیدرات به چربی را دارند لذا از خوردن آن پرهیز می کنند.

دلیل اصلی برای مصرف کربوهیدرات پس از تمرین بازیابی گلیکوژن موجود در عضلات است که در طول تمرین خود مصرف کرده اید. در هنگام انجام تمرینات بدنسازی منبع اصلی انرژی شما گلیکوژن موجود در عضلات است و باید بدانید گلیکوژن نوعی از گلوکوز است که در عضلات ذخیره می شود. در حقیقت گلیکوژن از زنجیره بلندی از مولکول های گلوکوز با شاخه های متعدد تشکیل شده است.

براساس نیاز شما، گلوکوز از زنجیره گلیکوژن شکسته می شود تا اِی تی پی (ATP) تولید کند که انرژی شیمیایی را منتقل کرده و برای انقباض عضلانی ضروری است. تحقیقات نشان می دهد بهترین راه برای بازیابی گلیکوژن ذخیره شده در عضلات، مصرف کربوهیدرات زود جذب بلافاصله پس از تمرین است.

تحقیقات بر روی میزان مصرف گلیکوژن در هنگام تمرینات بدنسازی یا تمرینات با وزنه نشان می دهد که تمریناتی که شامل 6 تا 20 ست هستند و حدود 15 تا 30 دقیقه زمان می برند باعث می شوند که سطح گلیکوژن عضلانی تا حدود 40 درصد کاهش پیدا کند. از آن جایی که برنامه تمرینات بدنسازی به طور معمول 60 تا 90 دقیقه زمان می برند و شما باید به سرعت تمرین ها را انجام دهید یا از تکنیک های مختلفی برای افزایش شدت استفاده کنید می توان نتیجه گرفت که میزان گلیکوژن عضلانی شما از 60 تا 75 درصد کاهش پیدا خواهد کرد.

مصرف کربوهیدرات را جدی بگیرید و ذخائر گلیکوژن خود را دوباره تامین کنید. خودداری از انجام این کار باعث کاهش روند ریکاوری و در نهایت رشد عضلات شما خواهد شد. در حقیقت تحقیقات نشان می شدهد به تعویق انداختن مصرف کربوهیدرات تا 2 ساعت پس از پایان تمرین باعث می شود میزان تامین گلیکوژن در عضلات تا 50 درصد کاهش پیدا کند.

مصرف کربوهیدرات خالص ویتاپی می تواند نیاز بدن شما بعد از تمرینات بدنسازی را تامین کند.

روش مصرف: دو پیمانه از پودر کربوویت را به آرامی در 1000 600 میلی لیتر آب حل نموده،قبل و یا حین تمرین میل نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن
مقایسه