مواد تشکیل دهنده مکمل گلوتامین چیست؟

گلوتامین از چی درست شده؟

قبل از پرداختن به اینکه مکمل گلوتامین چیست باید بدانیم که مواد تشکیل دهنده گلوتامین یا بهتر اینکه گلوتامین از چه دست شده است را بررسی می کنیم سپس تمامی مواردی که نیاز است قبل از مصرف این مکمل بدانید را در اختیارتان قرار خواهیم داد. گلوتامین یکی از آمینه اسید هایی می باشد که در بدن انسان موجود دارد. باید این مسئله برای شما جذاب باشد که مکمل گلوتامین جزء آن دسته از اسید آمینه ‌های ضروری بدن به حساب نمی آید ولی در بسیاری از بیماری ‌های گوارشی می‌تواند نقش بسیار مهمی را ایفا می کند. همین طور برای کسانی که ورزش حرفه‌ ای انجام می‌ دهند مصرف مکمل گلوتامین نقش بسیار مهم و پر رنگی دارد. مواد تشکیل دهنده گلوتامین گلوتامات و آمونیاک با مصرف آدنوزین تری فسفات است. نکته مورد توجه این است که این اسید آمینه فراوانی بسیاری در خون انسان دارد و جزء اسید آمینه‌ های آزاد است.

مکمل گلوتامین چیست؟

مکمل گلوتامین یک اسید آمینه مهم است که فواید بسیاری در بدن دارد. Glutamine یک ماده سازنده پروتئین و قسمت مهم سیستم ایمنی بدن را تشکیل می دهد. علاوه بر این، گلوتامین نقش ویژه ای در سلامت روده دارد. بدن شما به طور طبیعی این اسید آمینه را تولید می کند و همچنین در بسیاری از غذاها وجود دارد. هدف اصلی مکمل گلوتامین این است که به عنوان عناصر سازنده پروتئین ها عمل کند. پروتئین ها برای اندام ها بسیار مهم هستند. یکی از ویژگی های پروتئین ها حمل مواد در خون و مقابله با ویروس ها و باکتری های مضر استفاده می شود.

مکمل گلوتامین چیست و چه فایده ای دارد؟ال گلوتامین چیست؟

مکمل گلوتامین مانند بسیاری از اسیدهای آمینه دیگر، به دو شکل مختلف وجود دارد: L-گلوتامین و D-گلوتامین. این دو نوع Glutamine تقریباً یکسان هستند اما آرایش مولکولی کمی متفاوتی دارند، شکلی که در غذا ها و مکمل ها یافت می شود، L-گلوتامین است. برخی ها آن را می نامند L-glutamine اما برخی دیگر به سادگی از اصطلاح گسترده تر گلوتامین استفاده می کنند. در حالی که از L-گلوتامین برای ساخت پروتئین و انجام سایر عملکرد ها استفاده می شود ، به نظر می رسد D-glutamine در موجودات زنده نسبتاً بی اهمیت بنظر می رسد. ال-گلوتامین می تواند به طور طبیعی در بدن شما تولید شود. در واقع ، این فراوانترین اسید آمینه در خون و سایر مایعات بدن است، با این حال مواردی وجود دارد که نیاز های گلوتامین در بدن شما از توانایی تولید آن بیشتر است. بنابراین ، این یک اسید آمینه ضروری است، مکمل گلوتامین یک مولکول مهم برای سیستم ایمنی بدن و سلامت روده است.

گلوتامین در بدنسازی

شاید شما هم شنید باشید که گلوتامین در بدنسازی تاثیر ندارد اما طبق تحقیقات انجام شده در مرکز پزشکی مریلند، بعد از ورزش و تمرین ممکن است فرد دچار یک نوع ضعف شود. این ضعف بعد از ورزش سیستم ایمنی بدن را ضعیف می‌ کرده و با کمی بی احتیاطی به آسودگی در معرض بیماری قرار می ‌گیرد. درست در این هنگام کسانی که از مکمل گلوتامین استفاده کرده‌ اند دچار چنین ضعفی در دستگاه ایمنی خود نمی شوند. یعنی در طولانی مدت دربرابر بسیاری از بیماری ‌ها یک نیروی کمکی دریافت کرده ‌اند.

درست در زمانی که بدن انسان در حال ترمیم است مقدار گلوتامین در خون کم می‌ شود. این یعنی به امر عضله سازی کمک می ‌کند و از ریزش عضله در هنگام ورزش جلوگیری می ‌کند. این خبر بسیار خوبی است برای کسانی که حین رژیم از ریزش عضله نگران هستند. تا به حال داده علمی دقیق به دست نیامده که مکمل گلوتامین را به عنوان یک عنصر حیاتی برای ورزشکاران معرفی کند و فایده آن را مستقیماً تأیید کند.

اما جالب است بدانید که تجربه ورزشکاران و مواردی که ذکر کرده ‌اند مسئله ‌ای غیر از این را بیان می ‌کند. آن‌ ها ابراز می ‌کنند که گلوتامین را به عنوان یک مکمل عالی در ریکاوری می‌ شناسند. از این رو مکمل گلوتامین در بین ورزشکاران و علی الخصوص بدنسازان یک مکمل بسیار محبوب محسوب می‌ شود.

مکمل گلوتامین چه فایده ای دارد

محل تولد این اسید آمینه جالب و کارآمد در خود عضله است. بعد از این که تولید شد به جریان خون سپرده می ‌شود تا به تمامی اندام‌ هایی که به آن نیاز دارد برسد. مثل هر آمینه اسید دیگری در فرایند تولید عضله جایگاه خودش را دارد.

همانطور که در مبحث مکمل گلوتامین چیست بیان شد این مکمل به طرز بسیار جالبی باعث بهبود عملکرد روده ‌ها می‌ شود. یکی از اصلی ‌ترین مواردی که افراد اهل تجربه مصرف گلوتامین راجع به آن می گویند کاهش استرس است یکی از فایده بسیار عالی این مکمل است که باعث می شود با انرژی ذهنی بهتری به تمرین بپردازیم.

البته باید یه این موضوع توجه داشته باشید که مصرف بیش از حد مکمل گلوتامین باعث از بین رفتن بافت عضله می ‌شود. البته این حالت در افرادی که مبتلا به HIV باشند بسیار شدیدتر است. همانطور که گفته شد به سلامت سیستم گوارش و سیستم ایمنی بدن کمک قابل توجهی می‌کند. موضوع مهم‌تر از آن اما این است که برای بدن مصرف گلوتامین به عنوان سوخت بر گلوکز ارجحیت دارد. Glutamine به طور کل به تنهایی برای عضله سازی کافی نیست اما در مواردی که پای ریکاوری وسط باشد خوش می ‌درخشد. جالب است که Glutamine از سوی پزشکان حتی در مواردی مانند سوختگی یا زخم عضلانی و یا مورادی از این دست توصیه می‌ شود.

مکمل گلوتامین چه کاری انجام میدهد و چه تاثیری دارد؟

 • همراهی بدن در رشد عضلانی

بخش زیادی از توده عضلات ما از گلوتامین تشکیل شده است. به خاطر همین مسئله کاملاً واضح و روشن است که وجود گلوتامین در بدن انسان می‌ تواند کمک بزرگی به ساخت عضله نماید. مصرف این مکمل به سرعت عضله سازی هم کمک می ‌کند.

استفاده مکمل آل گلوتامین در رژیم ‌های غذایی که کاملاً علمی تجویز شده باشد فرایند سنتز عضله را با سهولت بیشتر انجام می ‌دهد. باید به این توجه داشت که بر خلاف تصور عده بسیاری این مکمل به هیچ عنوان استروئیدی نیست. آل گلوتامین به صورت طبیعی هم در بدن تولید می ‌شود.

دقت داشته باشید که در تمرینات بسیار سخت و طاقت فرسا احتمال تجزیه عضلانی بسیار بالا می ‌رود. وقتی این اتفاق درون بدن میفتد بدن علائمی همچون خستگی مفرط، ضعف، علاقه زیاد و شدید به خواب و امثال این را از نشان می ‌دهد. معمولاً در چنین شرایطی است که بدن نیاز به ریکاوری یا همان بازیابی بخش‌ های از دست رفته بدن دارد. یکی از کاربردهای مکمل گلوتامین سرعت بخشیدن به همین روند ریکاوری در بدن است.

حال سوال اینجاست که مکمل گلوتامین فقط در ریکاوری تأثیر دارد؟ خیر، تأثیر آن فقط به ریکاوری ختم نمی‌ شود. معروف است که می‌ تواند قدرت ورزشکار را حین تمرین بالا ببرد و بیشتر علاقه ورزشکاران به این مکمل بابت همین موضوع است. اگر موارد مصرف مکمل گلوتامین در طول روز به اندازه مناسب باشد باعث می‌ شود در طول تمرین سخت در همان حالی که عضلات تخریب می‌ شوند، گلوتامین به ریکاوری آن‌ ها حین تمرین بپردازد. این یعنی تخریب کمتر و نیاز به ریکاوری کمتر بعد از تمرین. البته این را به یاد داشته باشید که خوردن آل گلوتامین معجزه نمی کند ممکن است بعد از یک وعده تمرین بسیار سخت کمی خستگی را خواهید داشت. اما این را می‌توان گفت که با مصرف منظم مکمل گلوتامین بعد از تمرین مثل بی حالی نخواهید داشت.

 • آب رسانی قوی به سلول‌ ها

یکی از موارد بسیار حیاتی و مهم در بحث رشد عضلانی و بدنسازی آب رسانی به سلول‌ ها است. البته این موضوع نه تنها در بدنسازی بلکه در کلیه ورزش‌ ها و حتی در حوزه سلامتی هم بسیار مهم است. اما خوب است که بدانید یکی از مواردی که باعث آب رسانی به سلول ‌های عضلانی می‌شود مکمل گلوتامین است. یکی از مکمل های است که خیلی خوب این کار را انجام می‌دهد و این موضوع در بین بدنسازن معروف است.

خوب اگر بخواهید بدانید این آب رسانی برای بدنسازان چه اهمیتی دارد باید بگویم بیشتر از همه در دوره حجم مورد استفاده قرار می گیرد. تصور نکنید که همه حجم بدن یک آدم کاملاً عضلانی ماهیچه است، بخش عظیمی از آن را آب داخل سلول‌ ها تشکیل می‌ دهد.

مورد جالب دیگر این است که این آب رسانی عالی به بدن یک ویژگی دیگر هم دارد آن هم خاصیت ریکاوری می باشد که در این مکمل وجود دارد و باعث می ‌شود زخم‌ ها و آسیب دیدگی‌ ها زودتر ترمیم شوند.

 • افزایش هورمون رشد و افزایش متابولیسم و کاهش چربی‌ بدن

از مورادی که مکمل گلوتامین را تبدیل به یک مکمل محبوب و فوق العاده در بین ورزشکاران می ‌کند فعال کردن هورمون رشد است. حال این امر بدیهی است که با افزایش هورمون رشد متابولسم بدن هم افزایش پیدا می ‌کند. این موضوع باعث شده حتی در رژیم ‌های لاغری هم مورد مصرف بسیاری از ورزشکاران قرار بگیرد، این افزایش متابولیسم می ‌تواند به بهبود هضم غذا هم منجر شود، با افزایش متابولیسم شاهد این خواهیم بود که چربی‌ های انباشته شده به سرعت تبدیل به انرژی شوند. یعنی برای رژیم‌های لاغری مصرف گلوتامین در کنار مکمل‌ هایی مانند آل کارنیتین و مکمل بی سی ای ‌ای شدیداً توصیه می‌ شود. البته به یاد داشته باشید برای لاغری باید دفع را هم کنترل کرد و مراقب بود که مصرف این مکمل‌ ها باعث یبوست نشوند.

 • سلامت دستگاه گوارش

یکی از بدترین دردهایی که می‌تواند به سراغ انسان بیاید بیماری‌ ها و زخم ‌های مربوط به روده بزرگ است. دلیل آن هم این است که در این ناحیه روده بزرگ اعصاب حسی به وفور وجود دارد، به همین دلیل هر زخم و عارضه در این ناحیه از بدن با درد شدید همراه است. در بسیاری از موارد است که این بیماران فقط به دلیل درد زیادی که در این ناحیه وجود دارد و نه به دلیل نارسایی‌ ای که بوجود می ‌آید از دنیا می ‌روند. یکی از ویژگی های مکمل گلوتامین برای بدن پیشگیری از بیماری ‌ها و زخم‌های روده است.

 • عملکرد درست مغز

افزایش متابولیسم و رساندن آن به حد متعادل برای هر ورزشکار اهمیت بسیار بالایی دارد. این موضوع باعث بوجود آمدن اثرات عالی در همه بدن فرد می‌ شود که نمیتوان آنرا نادیده گرفت. این در حالی است که بیشتر افراد دچار کمبود متابولیسم و چاقی هستند. درصد افرادی که از ازدیاد متابولیسم رنج می‌برند معمولاً کمتر است.

مکمل گلوتامین باعث افزایش متابولیسم می‌ شود و تعادل سازی متابولیسم می‌تواند روی کارکرد مغز تأثیر مستقیم بگذارد. این بهبود عملکرد مغز می ‌تواند در افراد باعث کاهش استرس و افزایش تمرکز شود.

شاید برایتان جالب باشد که بسیاری از خستگی ‌های یک ورزش حرفه ‌ای یا نیمه حرفه‌ ای ذهنی باشد. همچنین علت بسیاری از بیزاری‌ ها از ورزش عدم آمادگی ذهنی و مغزی برای ورزش است. حال این افزایش بهره وری مغز را در کنار بالا بودن سطح انرژی بدن بگذارید و تصور کنید چه تمرین لذت بخشی منتظر شما خواهد بود. به صورت معمول مقدار گلوتامین موجود در مغز و مایع نخاعی تا پانزده برابر خون است. حال تصور کنید که کم نشدن و همیشه حاضر و آماده بودن آن در مغز چه فایده عظیمی می‌تواند داشته باشد.

 • غلبه کامل بر اعتیاد به الکل و شیرینی جات

آزار دهنده ‌ترین قسمت شکست اعتیاد همیشه غلبه بر هوسی است که به سراغ انسان می‌ آید. در اکثر موارد نه تنها در این مورد و در بیشتر موارد آدمی اسیر هوس ‌هایی است که به سراغش می ‌آید. این موضوع باعث کوتاه شدن همت شخص در مقابله با عادت ‌ها می‌ شود.

یکی دیگر از اثرات فوق العاده گلوتامین کم‌تر کردن هوس انسان در چند مورد است. دو مورد آن برای ورزشکاران اهمیت بسیاری دارد. یکی از آن ‌ها هوس الکل برای معتادین به الکل است. یکی دیگر هم علاقه و کشش شدیدی است که ورزشکارها به خوردن شیرینی جات دارند.

کسانی که اهل رژیم کتوژنیک یا انواع رژیم‌ ها هستند می ‌دانند که نخوردن شیرینی جات چقدر می ‌تواند برای لاغر شدن مفید باشد. مشکل بیشتر افرادی که نمی ‌توانند قند را ترک کنند همین اعتیاد و هوس و کشش شدید به شیرینی جات است. مکمل آل گلوتامین این مورد را از طریق کاهش انسولین موجود در خون انجام می ‌دهد.

انسولین معمولاً همیشه سعی می ‌کند از قند موجود در خون عقب نماند. حالت عکس آن هم صادق است، وقتی انسولین زیادتر از مقدار قند در خون باشد هوس خوردن شیرینی به انسان دست می ‌دهد تا به تعادل برسد. ممکن است این خواهش بدن کاملاً صادق نباشد و یک میل کاذب ایجاد شده باشد. به هر حال وقتی قند خون بیش از حد پایین می ‌آید علائم خودش را دارد و در بسیاری از موارد این تقاضای بدن کاذب است. در مورد الکل در همه موارد و نه فقط در ورزشکاران برای ترک آن مورد استفاده قرار می ‌گیرد و توسط پزشکان تجویز می ‌شود. این قضیه تا حدی جدی است که پزشکان برای درمان کامل اعتیاد به الکل هم از آل گلوتامین استفاده می ‌کنند.

گلوتامین در چه مواد غذایی وجود دارد؟

آل گلوتامین در اکثر مواد غذایی وجود دارد اما بیشتر افراد از این موضوع اطلاعی ندارند و نمی دانند که این آمینه اسید در بسیاری از موارد در گوشت‌ ها یا مواد لبنی یافت می ‌شود. مخصوصاً در پروتئین آب پنیر و پروتئین کازئین که در شیر موجود است.

مکمل گلوتامین در مواد غذایی زیر نیز وجود دارد:

نزدیک 5 درصد از پروتئین گوشت گاو

نزدیک 9 درصد از پروتئین شیر

نزدیک 11 درصد از پروتئین برنج

نزدیک 16 درصد از پروتئین ذرت

نزدیک 4 درصد از پروتئین تخم مرغ

گلوتامین در چه مواد غذایی وجود دارد؟عوارض یا مضرات مکمل گلوتامین

به جرأت می‌توان گفت مکمل گلوتامین یکی از کم عوارض ترین مکمل های بدنسازی و مکمل ورزشی است. دلیل آن هم این است که بدن ما به طور معمول خودش روزانه از این ماده در بدن تولید می‌ کند. پس بدن ما با آن غریبه نیست. اما به خاطر داشته باشید که ما تحت هیچ عنوان حق نداریم نظم بدن را برهم بزنیم و آن را به چیزی که به آن عادت نکرده وادار کنیم. بهترین راه مصرف Glutamine این است که در طول چند هفته دوز آن را اضافه کنیم. یعنی باید از کم شروع کنیم و هر هفته مقدار دوز آن را افزایش دهیم تا این که به مقدار مصرف مثلاً 10 گرم در روز برسد. وگرنه اگر بخواهیم یکدفعه از روز اول 10 گرم مصرف کنیم نظم بدن را بر هم زده‌ایم و باید منتظر عوارض مکمل گلوتامین آن باشیم.

زمان مصرف گلوتامین

خوردن مکمل گلوتامین به صورت ناشتا تأثیر بی ‌نظیری دارد. به این صورت که وقتی شما گلوتامین را پس از یک فقدان مواد غذایی ۷ یا ۸ ساعته به بدن می ‌رسانید بدن آن را سریع تر جذب می کند. در حالی که خون مواد مغذی را با سرعت بسیار بالا به بافت می ‌رساند سلول‌ ها هم با همان سرعت بسیار بالا مصرف می ‌کنند. این نوع مصرف کردن سلول‌ ها باعث می ‌شود که خاصیت آن در تمام بدن خود را ظاهر کند. مصرف مکمل گلوتامین به فاصله نیم ساعت بعد از تمرین، شبیه مصرف ناشتا است. در کل هر گاه بدن را یک مدت طولانی یا قابل توجهی بدون مواد مغذی بگذاریم و فعالیتی انجام  ندهیم هم همین حالت پیش می ‌آید. در این مواقع مصرف گلوتامین کمک بسیار قابل توجهی به ریکاوری بدن خواهد کرد. به خاطر همین است که نیم ساعت قبل از تمرین و نیم ساعت بعد از تمرین خوردن مکمل گلوتامین بسیار توصیه می ‌شود.

معروف است که می‌ گویند یک بدنساز حرفه‌ای باید روزانه بین 10 تا 15 گرم گلوتامین مصرف کند. البته این را باید بدانید که این مقدار برای همه وزن ‌ها یکسان نیست و دوز آن باید تغییر کند. اما به طور کل این رقم که گفتیم معروف است و بسیار قابل استفاده. سوالی که مطرح می شود این است که مصرف مکمل گلوتامین به جای مواد غذایی که دارای گلوتامین هستند بیشتر است؟ زیرا ورزشکار به صورت کاملاً تنظیم شده باید از این نوع آمینو اسید به مقدار لازم دریافت کند.

حال شما این را در نظر بگیرید که یک ورزشکار باید چه حجمی از مواد پروتئینی را مصرف کند و طریقه مصرف آن چگونه باید باشد تا مقدار 10 تا 15 گرم گلوتامین جذب کرده باشد؟ خوب این کار بسیار سختی است. از طرف دیگر بسیاری از مواد غذایی که حاوی گلوتامین هستند در اثر پخته شدن این ماده را از دست می‌ دهند. چرا که گلوتامین به گرما حساس است. البته شما می دانید که بسیاری از مواد معدنی، ویتامین ‌ها و پروتئین ‌ها همین حالت را دارند یعنی با گرمایی در حد پخت و پز از بین می‌ روند و مستهلک می ‌شوند. به خاطر همین موضوع است که مکمل گلوتامین طرفدار بسیاری دارد. زیرا شما میدانید که باید سر وقت این مقدار پروتئین سریع الجذب گلوتامین مصرف کنید تا برنامه روزانه شما تکمیل شود.

 • مصرف مکمل گلوتامین قبل از خواب بهتر است یا در طول روز؟

بر سر این موضوع بحث های مختلف بسیار است. برخی از محققین خوردن آن را قبل از خواب بسیار پیشنهاد می‌ کنند. علت آن هم این است که در طول زمانی که ما خواب هستیم بدن سر فرصت آن را مصرف می کند در این حالت که معمولاً هیچ عامل خارجی بر روی بدن تأثیر نمی‌گذارد کار بدن با سهولت و آرامش خاصی انجام می‌ شود. این حالت می ‌تواند روی جذب درست گلوتامین تأثیر مثبت داشته باشد.

عده دیگری از محققین و پزشکان به طور کل خوردن گلوتامین قبل از خواب را رد می‌ کنند. دلیل آن ‌ها هم این است که نباید صرفا یکبار این مکمل را مصرف کرد و طول مدت زیادی بدن بدون ورودی گلوتامین می‌ ماند. آن ‌ها اظهار نمی‌کنند که قبل از خواب مصرف نکنید. بلکه می گویند منحصر به مصرف قبل از خواب نشود. یعنی باید در ظول روز به صورت منظم مثلاً هر 6 ساعت به بدن برسد.

عده دیگری از محققان هم هستند که می گویند مصرف مکمل گلوتامین در طول روز و قبل از خواب سر جای خودش. کاملاً درست است که اگر به صورت ذره ذره به بدن برسد در موقع نیاز به مصرف خودش می ‌رسد. قبل از خواب هم البته که موقع مناسبی برای ورود خوردنی ‌هایی از این دست است. اما از خوردن مکمل گلوتامین همراه با وعده ناشتا نباید غافل شد. علت آن هم این است که در زمانی که بدن ناشتا است اشتهای زیادی به پذیرش و به کاربری مواد خوراکی و ویتامین ‌های مختلف دارد.

“نتیجه‌ای که می‌توان از کار این محققان گرفت این است که گلوتامین را در طول روز به طور منظم، قبل از خواب و ناشتا باید مصرف کرد.”

در بدن ما مقدار محدودی از گلوتامین تولید می‌ شود. در همین حال وقتی ورزش سخت یا ورزش حرفه ‌ای انجام می ‌دهیم بدن مقدار زیادی از آن را به مصرف می‌ کند. همین موضوع باعث می ‌شود که سطح آن در خون پایین بیاید و نیاز بدن به طور کل به این ماده زیاد شود. تأمین نشدن آن هم که واویلا است، مصادف است با خستگی دیر ریکاوری شدن بدن.

به هر سایت یا مطلب آموزشی یا علمی که مراجعه می ‌کنید شما را به خوردن انواع پودرها و قرصا ترغیب می‌ کنند. یعنی وقتی به ورزش حرفه ‌ای روی می ‌آورید ناچار هستید از این که مواردی را که بدن نیاز دارد به آن برسانید. اگر بخواهید انواع و اقسام پروتئین‌ ها و ویتامین‌ های مورد نیاز بدن را به طور طبیعی به بدن برسانید. از این رو ورزشکاران رو به خوردن مکمل بدنسازی می ‌آورند.

مکمل آل گلوتامین به عنوان یک مکمل بدنسازی عمومی می‌ تواند کمک قابل توجهی به وضعیت بدنی شما حین یک ورزش حرفه ‌ای داشته باشد. چه قصد افزایش وزن داشته باشید چه کاهش وزن همیشه دو مکمل بی سی ای ‌ای و گلوتامین بسیار مهم خواهند بود.

چرا ورزشکاران بدنسازی به گلوتامین نیاز دارند؟

 

تشخیص اصل و یا تقلبی بودن مکمل گلوتامین

بیایید به جای استفاده از چنین کلماتی مانند اصل یا تقلبی بودن یک مکمل از مرغوب یا غیر مرغوب استفاده کنیم. به خاطر این که در بسیاری از موارد شایع شده است که مکمل ‌هایی که توسط نمایندگی همان برند در داروخانه‌ ها پخش شده است دارای کیفیت اصلی نبوده. این مورد مخصوصاً در کشور ما بسیار شایع است و دلیل آن هم تحریم است. پس ما تست ‌هایی به شما یاد می‌ دهیم که با استفاده از این تست‌ ها مکمل گلوتامین مرغوب (اصلی) را از غیر مرغوب (تقلبی) آن تشخیص دهید.

مکمل گلوتامین مرغوب و غیر مرغوب را چطور تشخیص دهیم؟

 • دقت کنید که تاریخ انقضای محصول چه زمانی است. خیلی از مواقع داروخانه ‌ها متوجه تاریخ انقضای محصول نمی شوند و مکمل تاریخ مصرف گذشته را به فروش می رسانند.
 • دقت کنید که مکمل گلوتامین در یک نگاه دقیق و ریز بینانه باید رنگ تقریباً یک دست داشته باشد. نه در اکثر اوقات ولی این یک دست بودن می ‌تواند دلیل خوبی بر مرغوب بودن گلوتامین باشد.
 • مکمل گلوتامین نباید بوی غیر طبیعی نامطلوب داشته باشد.
 • وقتی پودر مکمل گلوتامین مرغوب را با کمی آب مرطوب می‌ کنید و با دست گرد می ‌کنید باید کمی حالت چسبندگی داشته باشد. این مورد نمونه بسیار خوبی مرغوب بودن گلوتامین است.
 • بسیاری از اوقات دیده می ‌شود که شرکت ‌های مطرح تولید مکمل لوگوی خود را روی درب قوطی چاپ می ‌کنند. این مورد همیشگی و 100 درصد نیست ولی باز هم می‌تواند نشانه ‌ای از اصل بودن محصول باشد.
 • همیشه دقت داشته باشید کارخانه‌ها و برند های معروف تولید مکمل محصولات خود را در بسته بندی ‌های غیر شفاف عرضه می ‌کنند تا از نور مستقیم آفتاب و مضراتی که برای محصول می ‌تواند داشته باشد در امان بماند. سعی کنید هیچ وقت و تحت هیچ شرایطی هیچ مکملی را در قوطی ‌های شفاف خریداری نکنید.
 • وقتی می ‌بینید بر اثر خوردن مکمل گلوتامین بعد از چند روز فوراً چند کلوگرم بر وزن بدنتان افزوده شد، مصرف آن را متوقف کنید. در این موارد معمولاً مکمل فیک یا نا مرغوب است و احتمالاً حاوی مواد کورتونی.

آیا گلوتامین فراوان ‌ترین آمینو اسید داخل عضلات است؟

در پاسخ به این سؤال باید گفت بیشتر حجم عضلات بدن را آمینو اسید تشکیل می‌ دهد. بیشترین آمینو اسیدی که در خون و در کل بدن موجود است گلوتامین می باشد. از لحاظ درصد اگر بخواهیم در نظر بگیریم 50 درصد کل اسید آمینه ‌های بدن است و این به هیچ عنوان کم نیست و ضرورت وجود گلوتامین را در بدن نادیده بگیرید. اما با وجود تمام این حرف ‌ها گلوتامین یک آمینو اسید غیر ضروری بدن است.

تفاوت آمینو اسید ضروری و غیر ضروری در چیست؟ اسید آمینه ‌های ضروری به آمینو اسید هایی گفته می ‌شود که بدن قادر به تولید آن‌ ها نیست. یعنی قرار دادن آن ‌ها در رژیم غذایی کاملاً ضروری است. از این رو اسم آن ‌ها را آمینو اسید ضروری گذاشته‌ اند. آمینو اسید های غیر ضروری آمینو اسید هایی هستند که بدن به صورت عادی با استفاده از آنزیم‌ های مختلف از غذاهای مختلف قادر به ساخت آن است. یعنی وارد کردن آن ‌ها از خارج بدن همراه به مواد غذایی ضروری نیست.

وظیفه مکمل بدنسازی گلوتامین چیست؟

همانطور که گفته شد در حالت عادی بدن ما نیاز به وارد کردن گلوتامین از خارج بدن ندارد. یعنی قرار دادن آن در رژیم‌ های غذایی به صورت مستقیم لزومی برای بدن ندارد. اما همانطور که شما میدانید و احتمالاً از خواندن همین مقاله متوجه شده ‌اید ورزش حرفه‌ ای بسیار متفاوت تر است. وقتی داریم به صورت حرفه‌ ای و با فشار ورزش حرفه‌ ای انجام می‌دهیم، اوضاع عادی بدن هم قطعاً به هم می‌ ریزد. اینجا است که ضرورت خوردن مکمل گلوتامین یا تأمین آن از مواد غذایی معلوم می‌شود.

باید بدانید که گلوتامین وظیفه بسیار سنگینی به عهده دارد. این ماده بسیار مهم وظیفه هماهنگی و نظارت اندام‌ های حیاتی بدن را به عهده دارد. هماهنگی و درست کار کردن سیستم ایمنی، مغز، کبد و اندام‌ های وابسته آن ‌ها به هیچ عنوان وظیفه سطح پایینی نمی‌تواند باشد. از این جهت مقدار آن در بدن این همه زیاد است. گلوتامین در امر عضله سازی به صورت مستقیم دخالت دارد. اما اولویت کار گلوتامین در بدن انسان عضله سازی نیست. برای بدن مغز، اندام‌های حیاتی و سیستم ایمنی اهمیت و اولویت بیشتری دارد.

جلوگیری از ریزش عضله

اگر بدن برای اعمال حیاتی خود نیاز به گلوتامین داشته باشد و آن را پیدا نکند شروع به تخریب بافت عضله می‌ کند.” باید حواسمان به این باشد که در اوضاع غیر عادی و فشار بدنی به اندازه کافی گلوتامین به بدن برسانیم و یا آن را به صورت ارگانیک به بدن توسط مواد غذایی تامین کنیم. اگر نتوانستیم یا هزینه ‌اش زیاد شد از خوردن مکمل گلوتامین که به صورت قرص و پودر است غافل نشویم. به یاد داشته باشیم مصرف گلوتامین برای بدن یک ورزشکار یک اصل به حساب می‌آید.

نتایج گلوتامین کی ظاهر می ‌شود؟

اگر بخواهید بدانید که نتایج مصرف مکمل گلوتامین کی ظاهر می شود باید به شما بگویم که این زمان یک هفته است. معمولاً بعد از یک هفته شما احساس بهتری در جسم خود خواهید داشت و پر انرژی تر می ‌شوید. این پر انرژی بودن قطعاً به این منجر خواهد شد که احساس خستگی و درد عضلانی شما هم کمتر می شود. همه اینها یک عامل دارد و گلوتامین برای شما این یک عامل را فراهم می‌آورد آن هم افزایش متابولیسم و تأمین پروتئین مورد نیاز بدن است.

از طرف دیگر گلوتامین باعث افزایش سنتز پروتئین در قسمت عضلات اسکلتی می‌ شود این سنتز پروتئین در آخر منجر به رشد عضلات شما می‌ گردد. همچنین مکمل گلوتامین باعث می ‌شود که توان شما برای انقباض عضلانی بالاتر رود از این جهت عضلات سفت تر و توان بیشتری خواهید داشت. آمینو اسید مورد استفاده بسیاری از ورزشکاران است. مخصوصاً در رشته‌ های استقامتی و قدرتی. معروف‌ ترین ورزش های استقامتی و قدرتی که تقریباً خود را وابسته به این مکمل می ‌دانند بدنساز ها وزنه برداران پاورلیفتر ها و در مواقع زیادی کراس فیت ها هستند. موردی که در مکمل گلوتامین مورد توجه بسیاری از افراد چه ورزشکار و چه غیر ورزشکار قرار می‌گیرد این است که این ماده باعث افزایش هورمون رشد در پلاسمای خون می ‌شود.

مصرف همزمان مکمل گلوتامین و کراتین

در اغلب اوقات دیده شده است که مصرف همزمان این دو مکمل اثری را که شما از خوردن هر دوی آن‌ ها دارید را روی بدنتان نمی ‌گذارد. یعنی انگار که فقط یکی از آن‌ ها را مصرف کرده ‌اید. دلیل آن هم این است که هر دوی این مکمل ‌ها در بدن از یک نوع منتقل کننده استفاده می ‌کنند تا سنتز پروتئین انجام شود و عضله تشکیل شود. یعنی شما عملاً با خوردن هر دوی آن‌ ها با هم بین آن‌ ها مسابقه ‌ای برگزار کرده‌اید که فقط یک نفر از آن‌ها قرار است برنده ‌اش باشد. پس هر دوی آن‌ ها نمی‌توانند همزمان به بدن شما خدمت کنند.

یک آمینو اسید به شدت پرکاربرد

در کل این را به یاد داشته باشید که گلوتامین یک آمینو اسید در دسترس و فراوان در بدن است. همانطور که قبلاً گفتیم وجود چنین آمینو اسیدی در خون باعث می‌شود که ابتدا بدن برای مصرف به آن نگاه کنند سپس به انواع مختلف امینو اسید موجود در بدن.

این که کمی بالاتر به اعمال جراحی اشاره کردیم و کاربرد گلوتامین در آن به این دلیل است که شباهت‌های زیادی به ورزش سنگین دارد. هم در اعمال جراحی و هم در ورزش‌های سنگین مثل بدنسازی تنش و استرس زیادی به عضلات وارد می‌شود. در این گونه موارد بدن بسیار مستعد از دست دادن حجم عضلات است.

وقتی یک امینو اسید بسیار مفید مانند گلوتامین در بدن موجود باشد، بازسازی آن و همچنین از دست نرفتن بافت موجود عضله کمک زیادی می‌کند. موضوع جالب توجه این است که گلوتامین سرعت بسیار بالایی این کمک رسانی را انجام می‌دهد و این خود کم موهبتی نیست.

فواید مکمل Glutamine به صورت خلاصه:
 • افزایش وزن و قدرت عضلانی

این موردی است که بیشترین طرفدار را در بین بدنسازان و ورزشکاران زیبایی اندام دارد و جزء خواص اصلی این مکمل به شمار می ‌رود.

 • تشدید فرایند چربی سوزی

به دلیل بالا بردن سطح متابولیسم در بدن فرایند لاغر شدن و چربی سوزی را به طرز چشمگیری تقویت می ‌کند. در واقع مکمل گلوتامین یک مکمل لاغری نیست اما در سطح وسیعی مورد استفاده افرادی قرار می‌گیرد که رژیم‌های لاغری و رژیم‌های کات دارند.

 • تشدید سنتز پروتئین در عضلات

اگر شما در رژیم‌ های افزایش وزن و حجم هستید، در هر دو حالت گلوتامین به شما کمک شایان توجهی می‌ کند. همانطور که گفتیم این ماده اصلی ‌ترین ماده پروتئینی ‌ای است که بدن به آن برای ساخت عضله مراجعه می‌ کند. یعنی هر موقع گلوتامین تمام شد و موجود نبود سراغ سایر مواد پروتئینی می ‌رود. پس ذکر همین موضوع می ‌تواند برای فهم اهمیت گلوتامین برای بدن در مواقع عضله سازی کافی باشد.

 • افزایش میزان ترشح طبیعی هورمون رشد در بدن

این موضوع که گلوتامین یکی از اصلی ‌ترین موادی است که در بدن در زمان رشد نقش اساسی ایفا می ‌کند به ما ثابت می ‌کند که این مکمل یکی از کم ضررترین انواع مکمل بدنسازی است. همچنین در موارد بسیاری برای نوجوانان در حال رشد در دوزهای مناسب تجویز می‌ شود. این ماده از جمله موادی است که کاربردهای زیادی در موقع رشد و عضله سازی بدن دارد و نمی‌توان به سادگی آن را نادیده گرفت.

امیدواریم این مقاله برای شما کاربردی و مفید بوده باشد. اگر در مورد مکمل گلوتامین و هر موردی در رابطه با آن سوالی دارید در زیر همین مقاله کامنت کنید تا کارشناسان ما در اسرع وقت به آن پاسخ دهند. خوشحال می‌ شویم که کمترین قدمی را برای شما برداریم و نقس موثری در پیشرفت شما در ورزش داشته باشیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن
مقایسه