مقالات

گلوتامین از چه درست شده؟

گلوتامین

گلوتامین از چه درست شده؟

 

یکی از آمینه اسیدهایی که در بدن انسان موجود است گلوتامین نام دارد. جالب است بدانید گلوتامین جزء اسید آمینه‌های ضروری بدن نیست اما در برخی از بیماری‌های گوارشی می‌تواند نقش بسیار مهمی را ایفا کند. همین طور برای کسانی که ورزش حرفه‌ای انجام می‌دهند مصرف گلوتامین نقش بسیار مهم و پررنگی دارد. مواد تشکیل دهنده گلوتامین گلوتامات و آمونیاک با مصرف آدنوزین تری فسفات است. نکته مورد توجه این است که این اسید آمینه فراوانی بسیاری در خون انسان دارد و جزء اسید آمینه‌های آزاد است.

آیا گلوتامین واقعاً برای ورزشکاران فایده دارد یا خالی بندی است؟

 

2 1

“بنده خودم بسیاری از اوقات شنیده‌ام که مصرف گلوتامین برای جماعت ورزشکار بی فایده است”

اما توجه شما را جلب می‌کنم به تحقیق انجام شده در مرکز پزشکی مریلند. این تحقیق نشان می‌دهد بعد از ورزش درست در زمانی که بدن از جنگ با وزنه‌ها و مواردی از این دست می‌آید دچار یک نوع ضعف می‌شود. این ضعف بعد از ورزش سیستم ایمنی بدن را ضعیف می‌کند و با کمی بی احتیاطی جناب الاغ را بیاور و باقالی ها را بار کن. یعنی به آسودگی در معرض بیماری قرار می‌گیرد. درست در این هنگام کسانی که از مکمل گلوتامین استفاده کرده‌اند دچار چنین ضعفی در دستگاه ایمنی نشده‌اند. یعنی در طولانی مدت دربرابر بسیاری از بیماری‌ها یک جور کمک دریافت کرده‌اند.

 

درست در زمانی که بدن انسان در حال ترمیم است مقدار گلوتامین در خون کم می‌شود. این یعنی به امر عضله سازی کمک می‌کند و به قولی از ریزش عضله در هنگام ورزش جلوگیری می‌کند. این خبر بسیار خوبی است برای کسانی که حین رژیم از ریزش عضله نگران هستند.

تا به حال داده علمی دقیق به دست نیامده که گلوتامین را به عنوان یک عنصر حیاتی برای ورزشکاران معرفی کند و فایده آن را مستقیماً تأیید کند.

اما جالب است بدانید که تجربه ورزشکاران و مواردی که ذکر کرده‌اند مسئله‌ای غیر از این را بیان می‌کند. آن‌ها ابراز می‌کنند که گلوتامین را به عنوان یک مکمل عالی در ریکاوری می‌شناسند. یعنی درست زمانی که بدن دارد از خستگی از هم وا می‌رود، گلوتامین مثل یک سوپرمن از راه می‌رسد و بدن را یک تکان مثبت می‌دهد. از این رو مکمل گلوتامین در بین ورزشکاران و علی الخصوص بدنسازان یک مکمل بسیار محبوب محسوب می‌شود.

 

 

گلوتامین چیست و کاربردهایی دارد؟

چطور به بدن خودمان به صورت طبیعی گلوتامین برسانیم؟

 

3 1

 

آل گلوتامین در موارد بسیاری پیدا می‌شود و ما بسیاری از اوقات بدون این که بدانیم آن را بدن خود می‌رسانیم. این آمینه اسید در بسیاری از موارد در گوشت‌ها یا مواد لبنی یافت می‌شود. مخصوصاً در پروتئین آب پنیر و پروتئین کازئین که در شیر موجود است.

پروتئین گلوتامین در این موراد هم پیدا می‌شود:

نزدیک ۵ درصد از پروتئین گوشت گاو

نزدیک ۹ درصد از پروتئین شیر

نزدیک ۱۱ درصد از پروتئین برنج

نزدیک ۱۶ درصد از پروتئین ذرت

نزدیک ۴ درصد از پروتئین تخم مرغ

 

گلوتامین دیگر به چه درد می‌خورد؟

4 1

 

محل تولد این اسید آمینه جالب و کارآمد در خود عضله است. بعد از این که تولید شد به جریان خون سپرده می‌شود تا به تمامی اندام‌هایی که برای داشتن آن له له می‌زنند برسد. مثل هر آمینه اسید دیگری در فرایند تولید عضله جایگاه خودش را دارد.

علاوه بر همه این فوایدی گلوتامین دارد، به طرز بسیار جالبی باعث بهبود عملکرد روده‌ها هم می‌شود. ” یکی از اصلی‌تری مواردی که افراد اهل تجربه مصرف گلوتامین راجع به آن میگویند کاهش استرس است” این خود کم موهبتی نیست که ماده در بدن باعث شود آرامتر باشیم و با انرژی ذهنی بهتری به تمرین بپردازیم.

البته باید یه این موضوع توجه داشته باشید که مصرف بیش از حد گلوتامین باعث از بین رفتن بافت عضله می‌شود. البته این حالت در افرادی که مبتلا به HIV باشند بسیار شدیدتر است.

همانطور که گفته شد به سلامت سیستم گوارش و سیستم ایمنی بدن کمک قابل توجهی می‌کند. موضوع مهم‌تر از آن اما این است که برای بدن مصرف گلوتامین به عنوان سوخت بر گلوکز ارجحیت دارد. یعنی وقتی گلوتامین در خون موجود باشد موتور این ماشین که بدن انسان نام دارد بهتر کار می‌کند.

 

به طور کل به تنهایی برای عضله سازی کافی نیست اما در مواردی که پای ریکاوری وسط باشد خوش می‌درخشد. جالب سات که گلوتامین از سوی پزشکان حتی در موراردی مانند سوختگی یا زخم عضلانی و یا مورادی از این دست توصیه می‌شود. ابیته معروف‌ترین حالتی که به توصیه آن می‌پردازند در بیماری‌هایی است که ریزش عضلات و تحلیل رفتن آن زیاد اتفاق میفتد، مثل HIV.

 

 

 

اندر فضائل خواجه با کمالات ما یعنی گلوتامین

یاری بدن در رشد عضلانی

5 1

 

بخش زیادی از توده عضلات ما از گلوتامین تشکیل شده است. به خاطر همین مسئله کاملاً واضح و روشن است که وجود گلوتامین در بدن انسان می‌تواند کمک بزرگی به ساخت عضله نماید. مصرف این مکمل به سرعت عضله سازی هم کمک می‌کند.

استفاده آل گلوتامین در رژیم‌های غذایی که کاملاً علمی تجویز شده باشد فرایند سنتز عضله را با سهولت بیشتر انجام می‌دهد. باید به این توجه داشت که بر خلاف تصور عده بسیاری این مکمل به هیچ عنوان استروئیدی نیست. آل گلوتامین به صورت طبیعی هم در بدن تولید می‌شود.

دقت داشته باشید که در تمرینات بسیار سخت و طاقت فرسا احتمال تجزیه عضلانی بسیار بالا می‌رود. وقتی این اتفاق درون بدن میفتد بدن علائمی همچون خستگی مفرط، ضعف، علاقه زیاد و شدید به خواب و امثال این را از نشان می‌دهد. معمولاً در چنین شرایطی است که بدن نیاز به ریکاوری یا همان بازیابی بخش‌های از دست رفته بدن دارد. یکی از کاربردهای مکمل گلوتامین سرعت بخشیدن به همین روند ریکاوری در بدن است.

حال گلوتامین فقط در همان ریکاوری تأثیر دارد؟ خیر، تأثیر آن به همین جا ختم نمی‌شود. معروف است که می‌تواند قدرت ورزشکار را حین تمرین بالا ببرد و بیشترین اقبالی که ورزشکاران به این مکمل نشان می‌دهند بابت همین موضوع است.

اگر موارد مصرف گلوتامین در طول روز به اندازه مناسب باشد فواید بسیار خوبی دارد. باعث می‌شود در طول تمرین سخت در همان حالی که عضلات تخریب می‌شوند، گلوتامین به ریکاوری آن‌ها حین تمرین بپردازد. این یعنی تخریب کمتر و نیاز به ریکاوری کمتر بعد از تمرین.

پس این یعنی هم حین تمرین ریکاوری می‌کند و کمتر تخریب می‌شود. هم بعد از تمرین ریکاوری می‌کند و این فوق العاده است.

البته این را به یاد داشته باشید که با خوردن آل گلوتامین شما تبدیل به سوپرمن نمی‌شوید. حتی باعث نمی‌شود بعد از یک وعده تمرین بسیار سخت توان کارهای خارق العاده داشته باشید. بالاخره خستگی را خواهید داشت.

اما این را می‌توان تضمین کرد که با مصرف منظم مکمل گلوتامین بعد از تمرین مثل گوشت کوبیده له و وارفته نخواهید بود.

 

 

آب رسانی قوی به سلول‌ها

6 1

 

یکی از موارد بسیار حیاتی و مهم در بحث رشد عضلانی و بدنسازی آب رسانی به سلول‌ها است. البته این موضوع نه تنها در بدنسازی بلکه در کلیه ورزش‌ها و حتی در حوزه سلامتی هم بسیار مهم است. اما خوب است که بدانید یکی از مواردی که باعث آب رسانی به سلول‌های عضلانی می‌شود و این کار آر بسیار خوب انجام می‌دهد گلوتامین است. در واقع یکی از مواردی است که خیلی خوب این کار را انجام می‌دهد و به این موضوع در بین بدنسازن معروف است.

خوب اگر بخواهید بدانید این آب رسانی برای بدنسازان چه اهمیتی دارد باید بگویم بیشتر از همه برای حجم گرفتن. تصور نکنید که همه حجم بدن یک آدم کاملاً عضلانی ماهیچه است. بخش عظیمی از آن را آب داخل سلول‌ها تشکیل می‌دهد.

مورد جالب دیگر آن این است که این آبرسانی عالی به بدن خاصیت خوبی دارد. این که آبرسانی همراه با خاصیت ریکاوری که در این مکمل وجود دارد باعث می‌شود زخم‌ها و آسیب دیدگی‌ها هم زودتر ترمیم شوند. فوق العاده نیست؟

 

 

افزایش هورمون رشد و افزایش متابولیسم و آب شدن چربی‌ها

 

7 1 scaled

 

از مورادی که مکمل گلوتامین را تبدیل به یک مکمل محبوب و فوق العاده در بین ورزشکاران می‌کند فعال کردن هورمون رشد است. حال این امر بدیهی است که با افزایش هورمون رشد متابولسم بدن هم افزایش پیدا می‌کند. این موضوع باعث شده حتی در رژیم‌های لاغری هم مورد مصرف بسیاری از ورزشکاران قرار بگیرد. این افزایش متابولیسم می‌تواند به بهبود هضم غذا هم منجر شود. ضاین افزایش متابولیسم شاهد این خواهیم بود که چربی‌های انباشته شده به سرعت تبدیل به انرژی شوند.

یعنی برای رژیم‌های لاغری مصرف گلوتامین در کنار مکمل‌هایی مانند آل کارنیتین و بی سی ای‌ای شدیداً توصیه می‌شود.

البته به یاد داشته باشید برای لاغری باید دفع را هم کنترل کرد و مراقب بود که استعمال این مکمل‌ها باعث یبوست نشوند.

 

 

سلامت دستگاه گوارش

 

8 1

 

یکی از بدترین دردهایی که می‌تواند به سراغ انسان بیاید بیماری‌ها و زخم‌های مربوط به روده بزرگ است. دلیلان هم این است که در این ناحیه روده بزرگ اعصاب حسی به وفور وجود دارد. به همین دلیلی که گفته شد هر زخم و عارضه در این ناحیه از بدن با درد شدید همراه است. در بسیاری از موارد است که این بیماران فقط به دلیل درد زیادی که در این ناحیه وجود دارد و نه به دلیل نارسایی‌ای که بوجود می‌آید از دنیا می‌روند.

یکی از خاصیت‌های عالی‌ای که مکمل گلوتامین برای بدن دارد این است که از بیماری‌ها و زخم‌های روده پیشگیری می‌کند.

علاوه بر این کمک شایان ذکری که آل گلوتامین به سیستم گوارش و علی الخصوص روده بزرگ می‌کند روی سیستم ایمنی هم تاثیرگذار است.

ناگفته نماند برای مصرف مکمل گلوتامین در درمان این گونه عوارض حتماً باید زیر نظر پزشکتان اقدام به مصرف آن کنید.

 

 

عملکرد درست مغز

 

9 1

 

افزایش متابولیسم و رساندن آن به حد متعادل آن برای هر ورزشکار اهمیت بسیار بالایی دارد. این موضوع باعث بوجود آمدن اثرات عالی در همه بدن فرد می‌شود که از خیر آن نمی‌توان گذشت. از فواید این تنظیم متابولیسم نمی‌توان گذشت. این در حالی است که بیشتر افراد دچار کمبود متابولیسم و چاقی هستند. درصد افرادی که از ازدیاد متابولیسم رنج می‌برند معمولاً کمتر است.

مکمل گلوتامین باعث افزایش متابولیسم می‌شود و چیزی که بتواند متابولیسم را به تعادل برساند می‌تواند روی کارکرد مغز تأثیر مستقیم بگذارد. این بهبود عملکرد مغز می‌تواند در افراد باعث کاهش استرس و افزایش تمرکز شود.

شاید برایتان جالب باشد که بسیاری از خستگی‌های یک ورزش حرفه‌ای یا نیمه حرفه‌ای ذهنی باشد. شاید برایتان جالب باشد که علت بسیاری از بیزاری‌ها از ورزش عدم آمادگی ذهنی و مغزی برای ورزش است.

حال این افزایش بهره وری مغز را در کنار بالا بودن سطح انرژی بدن بگذارید و تصور کنید چه تمرین لذت بخشی منتظر شما خواهد بود.

به صورت معمول مقدار گلوتامین موجود در مغز و مایع نخاعی تا پانزده برابر خون است. حال تصور کنید که کم نشدن و همیشه حاضر و آماده بودن آن در مغز چه فایده عظیمی می‌تواند داشته باشد.

 

 

غلبه کامل بر اعتیاد به الکل و شیرینی جات

10 1

 

آزار دهنده‌ترین قسمت غلبه بر اعتیادها همیشه غلبه بر هوسی است که به سراغ انسان می‌آید. در اکثر موارد نه تنها در این مورد و در بیشتر موارد آدمی اسیر هوس‌هایی است که به سراغش می‌آید. این موضوع باعث کوتاه شدن همت شخص در مقابله با عادت‌ها می‌شود.

یکی دیگر از اثرات فوق العاده گلوتامین کم‌تر کردن هوس انسان در چند مورد است. دو تا از آن موارد برای ورزشکاران اهمیت بسیاری دارد. یکی از آن‌ها هوس الکل برای معتادین به الکل است. یکی دیگر هم علاقه و کشش شدیدی است که ورزشکارها به خوردن چیزهای شیرین دارند.

کسانی که اهل رژیم کتوژنیک یا انواع رژیم‌ها هستند می‌دانند که نخوردن شیرینی جات چقدر می‌تواند برای لاغر شدن مفید باشد. مشکل بیشتر افرادی که نمی‌توانند قند را ترک کنند همین اعتیاد و هوس و کشش شدید به شیرینی جات است. مکمل آل گلوتامین این مورد را از طریق کاهش انسولین موجود در خون انجام می‌دهد.

انسولین معمولاً همیشه سعی می‌کند از قند موجود در خون عقب نماند. حالت عکس آن هم صادق است، وقتی انسولین زیادتر از مقدار قند در خون باشد هوس خوردن شیرینی به انسان دست می‌دهد تا به تعادل برسد. ممکن است این خواهش بدن کاملاً صادق نباشد و یک میل کاذب ایجاد شده باشد. به هر حال وقتی قند خون بیش از حد پایین می‌آید علائم خودش را دارد و در بسیاری از موارد این تقاضای بدن کاذب است.

در مورد الکل در همه موارد و نه فقط در ورزشکاران برای ترک آن مورد استفاده قرار می‌گیرد و توسط پزشکان تجویز می‌شود. این قضیه تا حدی جدی است که پزشکان برای درمان کامل اعتیاد به الکل هم از آل گلوتامین استفاده می‌کنند.

 

چرا ورزشکاران این همه گلوتامین نیاز دارند

11 1

در بدن ما مقدار محدودی از گلوتامین تولید می‌شود. در همین حال وقتی ورزش سخت یا ورزش حرفه‌ای انجام می‌دهیم بدن مقدار زیادی از آن را به مصرف می‌رساند. همین

موضوع باعث می‌شود که سطح آن در خون پایین بیاید و نیاز بدن به طور کل به این ماده زیاد شود. تأمین نشدن آن هم که واویلا است، مصادف است با خستگی و وا رفتن و دیر ریکاوری شدن.

به هر سایت یا مطلب آموزشی یا علمی که مراجعه می‌کنید شما را به خوردن انواع پودرها و قرصا ترغیب می‌کنند. یعنی وقتی به ورزش حرفه‌ای روی می‌آورید ناچار هستید از این که مواردی را که بدن نیاز دارد به آن برسانید. اگر بخواهید انواع و اقسام پروتئین‌ها و ویتامین‌های مورد نیاز بدن را به طور طبیعی به بدن برسانید باید دائم در حال خوردن باشید. از این رو ورزشکاران رو به خوردن مکمل بدنسازی می‌آورند. حال در این بین اکر حال و حوصله یا هزینه خرید این همه مکمل بدنسازی را ندارید از گلوتامین غافل نشوید.

مکمل آل گلوتامین به عنوان یک مکمل بدنسازی عمومی می‌تواند کمک قابل توجهی به وضعیت بدنی شما حین یک ورزش حرفه‌ای داشته باشد. چه قصد افزایش وزن داشته باشید چه کاهش وزن همیشه دو مکمل بی سی ای‌ای و گلوتامین یار و یاور شما خواهند بود. البته این را به خاطر داشته باشید که حرف و حدیث زیاد است. این را از قول یک متخصص تغذیه ورزشی بشنوید که خود بدنسازی کار می‌کند.

 

آیا گلوتامین فراوان‌ترین آمینو اسید داخل عضلات است؟

 

12 1

در پاسخ به این سؤال همیشه جواب بدهید بله. بیشتر حجم عضلات بدن را همین آمینو اسید تشکیل می‌دهد. بیشترین آمینو اسیدی که در خون و در کل بدن موجو است همین گلوتامین است. از لحاظ درصد اگر بخواهیم در نظر بگیریم می‌شود ۵۰ درصد کل اسید آمینه‌های بدن. این به هیچ عنوان کم نیست و ضرورت وجود گلوتامین را در بدن نادیده بگیرید. اما با وجود تمام این حرف‌ها گلوتامین یک آمینو اسید غیر ضروری بدن است.

 

تفاوت آمینو اسید ضروری و غیر ضروری در چیست؟

13 1

اسید آمینه‌های ضروری به به آمینو اسیدهایی گفته می‌شود که بدن قادر به تولید آن‌ها نیست. یعنی قرار دادن آن‌ها در رژیم غذایی کاملاً ضروری است. از این رو اسم آن‌ها را آمینو اسید ضروری گذاشته‌اند. خوب با این حساب تکلیف آمینو اسیدهای غیر ضروری هم مشخص می‌شود. آمینو اسیدهایی هستند که بدن به صورت عادی با استفاده از آنزیم‌های مختلف از غذاهای مختلف قادر به ساخت آن است. یعنی وارد کردن آن‌ها از خارج بدن همراه به مواد غذایی ضروری نیست.

 

پس ضرورت استفاده از گلوتامین چیست؟

14 1

 

همانطور که گفته شد در حالت عادی بدن نیاز به وارد کردن گلوتامین از خارج بدن نداریم. یعنی قرار دادن آن در رژیم‌های غذایی به صورت مستقیم لزومی برای بدن ندارد. اما همانطور که شما میدانید و احتمالاً از خواندن همین مقاله متوجه شده‌اید ورزش حرفه‌ای حسابش به طور کل جداست.

وقتی داریم به صورت حرفه‌ای و با آن همه مشقت و فشار ورزش حرفه‌ای انجام می‌دهیم، اوضاع عادی بدن هم قطعاً به هم می‌ریزد. اینجا است که ضرورت خوردن مکمل گلوتامین یا تأمین آن از مواد غذایی معلوم می‌شود.

باید بدانید که گلوتامین وظیفه بسیار سنگینی به عهده دارد. این ماده بسیار مهم وظیفه هماهنگی و نظارت اندام‌های حیاتی بدن را به عهده دارد. هماهنگی و درست کار کردن سیستم ایمنی، مغز، کبد و اندام‌های وابسته آن‌ها به هیچ عنوان وظیفه سطح پایینی نمی‌تواند باشد. از این جهت مقدار آن در بدن این همه زیاد است.

 

وظایف گلوتامین در بدن 

15

 

همانطور که اشاره شد گلوتامین در امر عضله سازی به صورت مستقیم دخالت دارد. اما اولویت کار گلوتامین در بدن انسان عضله سازی نیست. برای بدن مغز، اندام‌های حیاتی و سیستم ایمنی اهمیت و اولویت بیشتری دارد. پس این را تصور کنید که وقتی در این مسئولیت‌های مهم‌تر مسئله‌ای برای حل کردن وجود داشته باشید چه می‌شود. اگر اوضاع اندام‌های حیاتی و سیستم ایمنی کمی از حالت عادی خارج شود دیگر گلوتامینی برای عضله سازی باقی نمی‌ماند. در این حالت که در بدن یک ورزشکار کم هم پیش نمی‌آید نیاز زیادی برای تأمین گلوتامین از خارج بدن وجود دارد.

خوب شما هم اگر جای فرمانده دانای بدن بودید اولویت را به عضله سازی نمی‌دادید. به خاطر این که حفظ حیات بدن از زیبا بودن آن و قدرتمند بود آن مهم‌تر است. به قول معروف اول وجود بعداً سجود.

“نکته اینجاست که اگر بدن برای اعمال حیاتی خود نیاز به گلوتامین داشته باشد و در بدن پیدا نکند شروع به تخریب بافت عضله می‌کند.”

 

خوب ما باید چه کنیم که بافت عضله تجزیه نشود؟

16

 

یک کلام، باید حواسمان به این باشد که در اوضاع غیر عادی و فشار بدنی به اندازه کافی گلوتامین به بدن برسانیم.

یا باید حواسمان به این باشد که به صورت ارگانیک به بدن توسط خوردنی‌ها این ماده را برسانیم. اگر نتوانستیم یا هزینه‌اش زیاد شد از خوردن مکمل گلوتامین که به صورت قرص و پودر است غافل نشویم.

“به یاد داشته باشیم مصرف گلوتامین برای بدن یک ورزشکار یک اصل به حساب می‌آید.”

 

خوردن گلوتامین قبل از خواب بهتر است یا در طول روز؟

 

17 

بر سر این موضوع بحث و اقوال مختلف بسیار است. برخی از محققین خوردن آن را قبل از خواب بسیار پیشنهاد می‌کنند. علت آن هم این است که در طول زمانی که ما خواب هستیم بدن با سر فراغت به استفاده از آن می‌پردازد. در این حالت کعه معمولاً هیچ عامل خارجی بر روی بدن تأثیر نمی‌گذارد کار بدن با سهولت و آرامش خاصی انجام می‌شود. این حالت می‌تواند روی جذب درست گلوتامین تأثیر مثبت داشته باشد.

عده دیگری از محققین و پزشکان به طور کل خوردن گلوتامین قبل از خواب را رد می‌کنند. دلیل آن‌ها هم این است که یک بار مجال خوردن این مکمل را نداریم و طول مدت زیادی بدون ورودی گلوتامین می‌ماند. آن‌ها اظهار نمی‌کنند که قبل از خواب نخورید. بلکه میگویند منحصر به مصرف قبل از خواب نشود. یعنی باید در ظول روز به صورت منظم مثلاً هر ۶ ساعت به بدن برسد.

عده دیگری از محققان هم هستند که میگویند مصرف گلوتامین در طول روز و قبل از خواب سر جای خودش. کاملاً درست است که اگر به صورت ذره ذره به بدن برسد در موقع نیاز به مصرف خودش می‌رسد. قبل از خواب هم البته که موقع مناسبی برای ورود خوردنی‌هایی از این دست است. اما از خوردن مکمل گلوتامین همراه با وعده ناشتا نباید غافل شد. علت آن هم این است که در زمانی که بدن ناشتا است اشتهای زیادی به پذیرش و به کاربری مواد خوراکی و ویتامین‌های مختلف دارد.

“نتیجه‌ای که می‌توان از کار این محققان گرفت این است که گلوتامین را در طول روز به طور منظم، قبل از خواب و ناشتا باید مصرف کرد.”

 

نتایج گلوتامین کی ظاهر می‌شود؟

 

18

 

اگر بخواهید بدانید که گلوتامین نتایج خود را کی به ظهور خواهد رساند باید به شما بگویم که این زمان یک هفته است. معمولاً بعد از یک هفته شما احساس بهتری در جسم خود خواهید داشت و پر انرژی تر می‌شوید. این پر انرژی بودن قطعاً به این منجر خواهد شد که احساس خستگی و درد عضلانی شما هم کمتر شود. همه اینها یک عامل دارد و گلوتامین برای شما این یک عامل را فراهم می‌آورد آن هم افزایش متابولیسم و تأمین پروتئین مورد نیاز بدن برای این اعمال است.

از طرف دیگر گلوتامین باعث افزایش سنتز پروتئین در قسمت عضلات اسکلتی می‌شود این سنتز پروتئین در آخر منجر به رشد عضلات شما می‌گردد.

همچنین مکمل گلوتامین باعث این می‌شود که توان شما برای انقباض عضلانی بالاتر رود از این جهت عضلات سفت تر و توان بیشتری خواهید داشت.

این آمینو اسید مورد استفاده بسیاری از ورزشکاران است. مخصوصاً در رشته‌های استقامتی و قدرتی. معروف‌ترین ورزشهای استقامتی و قدرتی که تقریباً خود را وابسته به این مکمل می‌دانند بدنساز ها وزنه برداران پاورلیفتر ها و در مواقع زیادی کراس فیت رها هستند.

موردی که در مکمل گلوتامین مورد توجه بسیاری از افراد چه ورزشکار و چه غیر ورزشکار قرار می‌گیرد این است که این ماده باعث افزایش هورمون رشد در پلاسمای خون می‌شود.

 

چگونگی تأثیر گلوتامین در حجم عضلات

 

19

 

اگر بخواهیم از مواردی که گلوتامین در غیر از ورزش به مصرف می‌رسد حرفی به میان آوریم به اعمال جراحی اشاره می‌کنیم.

مثلاً معروف است که در بسیاری از جراحی‌های لگن وقتی تعویض کامل لگن صورت می‌گیرد گلوتامین وارد قضیه می‌شود و نمی‌گذارد عضلات اسکلتی آن ناحیه به شروع به تجزیه شدن و از دست رفتن کنند. همین قاعده در موارد استرس هم صادق است وقتی یک انسان دچار استرس می‌شود اگر گلوتامین موجود در خون به مقدار لازم نباشد شروع به ریزش عضله می‌کند.

در کل مکمل گلوتامین به افرادی که اکثر اوقات دارای استرس هستند پیشنهاد می‌شود. یک چیز جالب دیگر هم که باید بدانید این است که وجود گلوتامین در خون به خودی خود باعث می‌شود که مصرف بدن از سایر انواع پروتئین پایین بیاید. یعنی تا گلوتامین هست بدن به عنوان پروتئین آن را مصرف می‌کند و نگاهی به سایر انواع پروتئین کمتر می‌اندازد.

این قضیه در مورد پروتئینی به نام میوسین هم صدق می‌کند میوسین یک پروتئین مهم در ساخت عضلات اسکلتی است که در خاصیت انقباضی آن تأثیر بسیار زیادی دارد. چنین پروتئینی در بدنسازی اهمیت فوق‌العاده‌ای دارد و یک بدنساز به هیچ وجه دوست ندارد آن را از دست بدهد.

 

یک آمینو اسید به شدت پرکاربرد

 

20

 

در کل این را به یاد داشته باشید که گلوتامین یک آمینو اسید دم‌دستی و فراوان در بدن است. همانطور که قبلاً گفتیم وجود چنین آمینو اسیدی در خون باعث می‌شود که ابتدا بدن برای مصرف به آن نگاه کنند سپس به انواع مختلف امینو اسید موجود در بدن.

این که کمی بالاتر به اعمال جراحی اشاره کردیم و کاربرد گلوتامین در آن به این دلیل است که شباهت‌های زیادی به ورزش سنگین دارد. هم در اعمال جراحی و هم در ورزش‌های سنگین مثل بدنسازی تنش و استرس زیادی به عضلات وارد می‌شود. در این گونه موارد بدن بسیار مستعد از دست دادن حجم عضلات است.

وقتی یک امینو اسید بسیار مفید مانند گلوتامین در بدن موجود باشد، بازسازی آن و همچنین از دست نرفتن بافت موجود عضله کمک زیادی می‌کند. موضوع جالب توجه این است که گلوتامین سرعت بسیار بالایی این کمک رسانی را انجام می‌دهد و این خود کم موهبتی نیست.

 

کی گلوتامین بخوریم که بیشترین و بهترین اثر را بگیریم؟

 

21

همانطور که قبلاً هم اشاره کردیم خوردن مکمل گلوتامین به صورت ناشتا تأثیر بی‌نظیری دارد. به این صورت که وقتی شما گلوتامین را پس از یک فقدان مواد غذایی ۷ یا ۸ ساعته به بدن می‌رسانید بدن آن را به شدت می‌بلعد. در حالی که خون مواد مغذی را با سرعت بسیار بالا به بافت می‌رساند سلول‌ها هم با همان سرعت بسیار بالا مصرف می‌کنند. این نوع مصرف کردن سلول‌ها باعث می‌شود که خاصیت آن خوردنی ناشتا که میل شده به تمام معنا در اجزای بدن خود را ظاهر کند.

مصرف مکمل گلوتامین به فاصله نیم ساعت بعد از تمرین، نه به این شدت؛ اما شبیه همین ناشتا خوردن است. در کل هر گاه بدن را یک مدت طولانی یا قابل توجهی بدون مواد مغذی بگذاریم و از آن کار بکشیم هم همین حالت پیش می‌آید. در این جور مواقع مصرف مکمل گلوتامین کمک بسیار قابل توجهی به ریکاوری بدن خواهد کرد. به خاطر همین است که نیم ساعت قبل از تمرین و نیم ساعت بعد از تمرین خوردن مکمل گلوتامین بسیار توصیه می‌شود.

 

بهترین حالت مصرف گلوتامین برای یک ورزشکار حرفه‌ای (مقدار مصرف گلوتامین)

 

22

 

معروف است که می‌گویند یک بدنساز حرفه‌ای باید روزانه بین ۱۰ تا ۱۵ گرم گلوتامین مصرف کند. البته این را باید بدانید که این مقدار برای همه وزن‌ها یکسان نیست و دوز آن باید تغییر کند. اما به طور کل این رقم که گفتیم معروف است و بسیار قابل استفاده. از اینجا معلوم می‌شود که چرا مصرف مکمل گلوتامین به جای مواد غذایی که دارای گلوتامین هستند این همه رواج دارد. زیرا ورزشکار به صورت کاملاً تنظیم شده باید از این نوع آمینو اسید به این مقدار دریافت کند.

حال شما این را در نظر بگیرید که یک ورزشکار باید چه حجمی از مواد پروتئینی را ببلعد تا به مقدار ۱۰ تا ۱۵ گرم گلوتامین جذب کرده باشد. خوب این کار بسیار سختی است. از طرف دیگر بسیاری از مواد غذایی که حاوی گلوتامین هستند در اثر پخته شدن این ماده را از دست می‌دهند. چرا که گلوتامین به گرما حساس است. البته شما می دانید که بسیاری از مواد معدنی، ویتامین‌ها و پروتئین‌ها همین حالت را دارند یعنی باگرمایی در حد پخت و پز از بین می‌روند و مستهلک می‌شوند.

به خاطر همین موضوع است که مکمل گلوتامین طرفدار بسیاری دارد. زیرا شما میدانید که باید سر وقت این مقدار پروتئین سریع الجذب گلوتامین مصرف کنید تا برنامه روزانه شما تکمیل شود.

 

روش تشخیص اصل بودن گلوتامین یا تشخیص نوع مرغوب آن

 

23

 

بیایید به جای استفده از چنین کلماتی مانند اصل یا تقلبی بودن یک مکمل از مرغوب یا غیر مرغوب استفاده کنیم. به خاطر این که در بسیاری از موارد شایع شده است که مکمل‌هایی که توسط نمایندگی همان برند در داروخانه‌ها پخش شده است دارای کیفیت اصلی نبوده. این مورد مخصوصاً در کشور ما بسیار شایع است و دلیل آن هم تحریم است. پس ما تست‌هایی به شما یاد می‌دهیم که با استفاده از این تست‌ها مکمل گلوتامین مرغوب را از غیر مرغوب آن تشخیص دهید.

 

مکمل گلوتامین مرغوب و غیر مرغوب را چطور تشخیص دهیم؟

 

 • دقت کنید که تاریخ انقضای محصول تا کی است. خیلی اوقات هست که داروخانه‌ها صدایش را در نمی‌آورند یا این که خودشان هم حواسشان نیست که دارند مکمل تاریخ گذشته به خورد جوان‌های مردم می‌دهند.
 • دقت کنید که مکمل گلوتامین در یک نگاه دقیق و ریز بینانه باید رنگ تقریباً یک دست داشته باشد. نه در اکثر اوقات ولی این یک دست بودن می‌تواند دلیل خوبی بر مرغوب بودن گلوتامین باشد.
 • مکمل گلوتامین نباید بوی غیر طبیعی نا نامطلوب داشته باشد.
 • وقتی پودر مکمل گلوتامین مرغوب را با کمی آب مرطوب می‌کنید و با دست گرد می‌کنید باید کمی حالت چسبندگی داشته باشد. این مورد نمونه بسیار خوبی مروغوب بودن گلوتامین است.
 • بسیاری از اوقات دیده می‌شود که شرکت‌های مطرح تولید مکمل لوگوی خود را روی درب قوطی چاپ می‌کنند. این مورد همیشگی و ۱۰۰ درصد نیست ولی باز هم می‌تواند نشانه‌ای از اصل بودن محصول باشد.
 • همیشه دقت داشته باشید کارخانه‌ها و برندهای معروف تولید مکمل محصولات خود را در بسته بندی‌های غیر شفاف عرضه می‌کنند تا از نور مستقیم آفتاب و مضراتی که برای محصول می‌تواند داشته باشد در امان بماند. سعی کنید هیچ وقت و تحت هیچ شرایطی هیچ مکملی را در قوطی‌های شفاف خریداری نکنید.
 • وقتی می‌بینید بر اثر خوردن مکمل گلوتامین بعد از چند روز فوراً چند کلوگرم بر وزن بدنتان افزوده شد، مصرف آن را متوقف کنید. در این موارد معمولاً مکمل فیک یا نا مروغوب است و احتمالاً حاوی مواد کورتونی.

 

مصرف همزمان مکمل گلوتامین و کراتین سودی به شما نمی‌رساند

 

در اغلب اوقات دیده شده است که مصرف همزمان این دو مکمل اثری را که شما از خوردن هر دوی آن‌ها دارید را روی بدنتان نمی‌گذارد. یعنی انگار که فقط یکی از آن‌ها را مصرف کرده‌اید. دلیل آن هم این است که هر دوی این مکمل‌ها در بدن از یک نوع منتقل کننده استفاده می‌کنند تا سنتز پروتئین انجام شود و عضله تشکیل شود. یعنی شما عملاً با خوردن هر دوی آن‌ها با هم بین آن‌ها مسابقه‌ای برگزار کرده‌اید که فقط یک نفر از آن‌ها قرار است برنده‌اش باشد. پس هر دوی آن‌ها نمی‌توانند همزمان به بدن شما خدمت کنند.

 

عوارض جانبی مکمل گلوتامین

به جرأت می‌توان گفت مکمل گلوتامین یکی از کم ضررترین انواع مکمل بدنسازی و مکمل ورزشی است. دلیل آن هم این است که بدن ما به طور معمول خودش روزانه از این ماده در بدن تولید می‌کند. پس بدن ما با آن غریبه نیست. اما این را به خاطر داشته باشید که ما تحت هیچ عنوان حق نداریم نظم بدن را برهم بزنیم و آن را به چیزی که به آن عادت نکرده وادار کنیم.

بهترین راه مصرف مکمل گلوتامین این است که در طول چند هفته دوز آن را اضافه کنیم. یعنی باید از کم شروع کنیم و هر هفته مقار دوز آن را افزایش دهیم تا این که به مقدار مصرف مثلاً ۱۰ گرم در روز برسد. وگرنه اگر بخواهیم یکدفعه از روز اول ۱۰ گرم مصرف کنیم نظم بدن را بر هم زده‌ایم و باید منتظر عواقب آن باشیم.

 

فواید مکمل گلوتامین به صورت خلاصه:

 • افزایش وزن و قدرت عضلانی

این موردی است که بیشترین طرفدار را در بین بدنسازان و ورزشکاران زیبایی اندام دارد و جزء خواص اصلی این مکمل به شمار می‌رود.

 • تشدید فرایند چربی سوزی

به دلیل بالا بردن سطح متابولیسم در بدن فرایند لاغر شدن و چربی سوزی را به طرز چشمگیری تقویت می‌کند. در واقع مکمل گلوتامین یک مکمل لاغری نیست اما در سطح وسیعی مورد استفاده افرادی قرار می‌گیرد که رژیم‌های لاغری و رژیم‌های کات دارند.

 • تشدید سنتز پروتئین در عضلات

اگر شما در رژیم‌های افزایش وزن و حجم هستید، در هر دو حالت گلوتامین به شما کمک شایان توجهی می‌کند. همانطور که گفتیم این ماده اصلی‌ترین ماده پروتئینی‌ای است که بدن به آن برای ساخت عضله مراجعه می‌کند. یعنی هر موقع گلوتامین تمام شد و موجود نیود سراغ سایر مواد پروتئینی می‌رود. پس ذکر همین موضوع می‌تواند برای فهم اهمیت گلوتامین برای بدن در مواقع عضله سازی کافی باشد.

 • افزایش میزان ترشح طبیعی هورمون رشد در بدن

این موضوع که گلوتامین یکی از اصلی‌ترین موادی است که در بدن در زمان رشد نقش اساسی ایفا می‌کند به ما ثابت می‌کند که این مکمل یکی از کم ضررترین انواع مکمل بدنسازی است. همچنین در موارد بسیاری برای نوجوانان در حال رشد در دوزهای مناسب تجویز می‌شود. این ماده از جمله موادی است که کاربردهای زیادی در موقع رشد و عضله سازی بدن دارد و نمی‌توان به سادگی آن را نادیده گرفت.

 

امیدواریم این مقاله برای شما کاربردی و مفید بوده باشد. اگر در مورد مکمل گلوتامین و آثار آن و هر موردی در رابطه با آن سوالی دارید در زیر همین مقاله کامنت کنید تا کارشناسان ما در اسرع وقت به آن پاسخ گو باشند. خوشحال می‌شویم که کمترین قدمی را برای شما برداریم و نقس موثری در پیشرفت شما در ورزش داشته باشیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *